Kulturkafé: Kurdisk
Haugesund folkebibliotek inviterer til Kulturkafé: Kurdisk
Gratis - ingen påmelding
Dato
Tid
Sted
Haugesund folkebibliotek - Edda Kino, Haugesund folkebibliotek
Denne måneden inviterer Haugesund folkebibliotek i samarbeid med Den kurdiske foreningen Nawroz og Edda Kino til Kulturkafé: Kurdisk, en dag fylt med film, foredrag, kultur og fellesskap.
Vi starter programmet på Edda Kino, der publikum får et unikt innblikk i kurdisk kultur, historie og ytringsfrihet – både på lerretet og gjennom sterke personlige fortellinger.
Etter filmvisningen fortsetter vi dagen på Haugesund folkebibliotek med tradisjonell kurdisk mat og hyggelig sosialt samvær.
OBS! Edda Kino åpner dørene kl. 12.
PROGRAM
Kl. 12:15 – Kort presentasjon
Den kurdiske foreningen Nawroz forteller om sitt arbeid og engasjement i Haugesund og omegn.
Kl. 12:30 – Foredrag
«Kvinne, liv, frihet – fra arv til handling: kurdiske kvinner omformer identitet og frihet» ved Shler Bapiri, journalist og menneskerettighetsaktivist. Hun deler personlige erfaringer og refleksjoner om hvordan kurdiske kvinner utfordrer patriarkalske strukturer, redefinerer sin identitet og skaper rom for frihet, både i og utenfor Kurdistan.
Kl. 13:00 – Filmvisning: «Onkel Jens»
En sterk og tankevekkende film av den norsk-kurdiske regissøren Brwa Vahabpour. Filmen tar oss med på en reise i identitet, tilhørighet og familiehemmeligheter – sett gjennom et kurdisk-norsk perspektiv. Gratis billetter:
Arrangementet er gratis, men du må hente billett via Edda Kino sin nettside:
https://www.edda-kino.no/article/kulturkafe-kurdistan
Kl. 15:00 – Matservering og sosial samling
Etter filmprogrammet samles vi på Haugesund folkebibliotek til deilig kurdisk mat, musikk og gode samtaler i hyggelige omgivelser.