Sildajazz: Espen Eriksen og Gunnar Halle
Espen Eriksen & Gunnar Halle: Sangboka
Arrangementet krever billett
Dato
Tid
Sted
Haugesund folkebibliotek - Fagavdelingen i 2. etasje
Arrangør
Et jazz-verdensnavn fra Grinde? Ja, det finnes faktisk. Pianist og Tysværbu Espen Eriksen turnerer verden rundt og sist han var på Sildajazz spilte hans trio en nydelig konsert i Vår Frelsers kirke. I år kommer han tilbake med en av Nordens fremste trompetister, Gunnar Halle.
I sitt nyeste prosjekt «Sangboka» presenterer duoen nyskapende versjoner av den norske sangskatten. Mange vil kjenne igjen disse sangene fra Mads Bergs skolesangbok, som siden 1914 har vært selve standardverket for norsk sang i generasjoner.
Etter 18 år som duo, tre plater og turnéer over hele Europa har de blitt mestre i å revitalisere tradisjonelle sanger. Med trompet og piano, supplert med effekter og live-elektronikk, spenner musikken fra nesten gjennomsiktige klanger til store og hypnotiske lydlandskap.
Eriksen og Halle tilhører den siste generasjonen som lærte sanger som Mellom bakkar og berg, Uti vår hage og Byssan lull på skolen:
”Med sine sterke og enkle melodier har denne sangtradisjonen påvirket oss vel så mye som den amerikanske jazztradisjonen og med «Sangboka» ønsker vi å løfte frem denne tradisjonen samtidig som vi tar den videre”
Både lyttere og anmeldere har bekreftet at dette lykkes de med: «Vi trenger overhodet ikke å ta stilling til hvor viktig dette er for å bevare norsk kultur, siden jeg tenker at dette høres like fint ut hvorhen du er i verden.» - Dagsavisen
Gunnar Halle – trompet, elektronikk
Espen Eriksen – piano, elektronikk